Kūčių nakties rimtis, paslaptingumas ir kartu žaismingumas teikė galimybę žmonėms atlikti tam tikrus veiksmus, kuriais jie stengėsi sužinoti savo ateitį: ar geri, laimingi, derlingi, turtingi bus ateinantys metai, ar susilauks vaikų, ar ištekės, ar kas nors mirs, ar metai bus poringi. Burtai ir spėjimai buvo atliekami prie stalo, lauke, su šiaudais, apavu, vašku, veidrodžiu, žaidžiant „loteriją“ ir pan.
Populiaraus edukacinio užsiėmimo „Kalėdiniai būrimai Kelmės dvaro rūsių prietemoje“, kuris vyksta Kelmės dvaro rūsyje, metu dalyviai gali išbandyti 9 spėjimus ir būrimus. Vienas iš jų – būrimas su dubenėliais.
Kaip jis vyksta?
Edukacinio užsiėmimo vedėjas ant stalo išdėlioja 9 apverstus dubenėlius, po kuriais yra paslėpti tam tikri daiktai – simboliai. Jeigu visi dubenėliai yra vienodi, jie yra sunumeruojami. Dalyviai rankos prisilietimu išsirenka vieną apverstą dubenėlį, įsimena jį ir pasitraukia į šoną. Dalyviai gali pasirinkti kokį nori dubenėlį, nesvarbu, kad kitas dalyvis jo nužiūrėtą dubenėlį jau buvo pasirinkęs. Kada visi užsiėmimo dalyviai pasirenka jiems patikusį dubenėlį, vedantysis klausia rodydamas į užverstą dubenėlį: „Kas pasirinkote šį dubenėlį ?“. Dubenėlis atverčiamas ir pasirinkusieji, o kartu ir visi dalyviai pamato, kas pranašaujama pasirinkusiajam kitais metais. Taip iš eilės atverčiami visi dubenėliai.
Po dubenėliais esančių daiktų – simbolių reikšmės:
Duonos kriaukšlelė – turtų nenusimato, bet nebadausite,
Medžiaginė juostelė – kelionė arba gyvenamosios vietos pakeitimas,
Pyrago gabalėlis – prabangus gyvenimas,
Žiedas – ankstyva „ženatvė“,
Rugio varpa – bus derlingi metai,
Skrynios raktas – jumis labiau pasitikės ir duos daugiau darbo,
Piešinys su velniu – velnias ruošiasi pakišti koją, jeigu nesilaikysite taisyklių ar instrukcijų (nesvarbu kokių),
Pinigas – visus metus piniginėje ir kišenėje šlamės ir skambės pinigai,
Pieštukas – seksis mokytis ar pradėsite kažką naujo mokytis.
Kalėdiniai burtai su gaidžiu
Daugiausia šio vakaro būrimų – tai merginų siekimas sužinoti savo ateitį: ar ištekės, ar liks netekėjusios; jeigu ištekės, tai koks bus tas savasis; kuri pirmiau ištekės. Dažnai pasitelkdavo į pagalbą net ir gaidį.
Pirmas burtas. Įneša merginos į trobą gaidį ir, laikydamos jį rankoje, pakiša jam dubenį su vandeniu. Jei gaidys žiūri į vandenį – ištekės, jei nežiūri liks netekėjusios.
Antras burtas. Vidury trobos merginos pasipila po krūvelę grūdų. Atneša gaidį ir, apnešę jį aplink krūvelę, stato vidurin. Iš kieno krūvelės pirma gaidys les, toji pirma ištekės.
Trečias burtas. Kūčių vakarą mergaitės duoda gaidžiui duonos, grūdų ir vandens. Jei gaidys lesa duoną – gaus dykaduonį vyrą, jei grūdus – darbininką, jei geria vandenį – girtuoklį.
Nuotraukoje:
Burtai su gaidžiu edukacinio užsiėmimo metu „Kalėdiniai burtai Kelmės dvaro rūsių prietemoje“